Çocuk Evi Sistemi nedir?

Çocuk evi hizmeti, korunma altında bulunan çocukların daha küçük birimlerde bakımının sağlanması amacıyla her ilin sosyal, kültürel ve fiziksel yapısı, çocuk yetiştirmeye uygun bölgelerinde, tercihen il merkezinde, okullara ve hastanelere yakın apartman dairesi veya müstakil dairelerde verilen yatılı sosyal hizmet modelidir.

Sistemin uygulanmaya başlamasıyla ASP Bakanlığı gerçek veya tüzel kişilere işbirliği ve protokol kapsamında Çocuk Evi açma izni vermiştir. ASP Bakanlığı Çocuk Evleri Sistemi kapsamında çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla protokol imzalayarak daha çok çocuğumuzun bu sistemden faydalanmasına çalışmaktadır. Bu kapsamda çalışan sivil toplum kuruluşları içinde Umut Evi İstanbul Derneği olarak biz de bulunmaktayız.

Çocuk evlerinin amacı nedir?

Çocuk Evi Sisteminde 5-6 çocuk, seçilmiş bakım elemanları ile bir aile düzeni oluşturulmaya çalışılarak çocukların topluma entegrasyonu amaçlanmıştır. Bu sistemle çocuklar toplumdan izole edilmiş durumdan çıkarılıp, komşuluk ev ve aile hayatını öğrenebilecekleri bir ortamda yaşama hakkına sahip olmaktadır.

Umut Evi İstanbul Derneği Çocuk Evleri

Umut Evi İstanbul Derneği olarak bünyemizde bulunan Çocuk Evlerimizdeki çocuklarımıza siz gönüllülerimiz ve destekleriniz ile birlikte en özel bakımı sunmaya çalışmaktayız.

Çocuklarımızın sağlık alanında ihtiyaçları olan ameliyat ve tedavilerini alanında en yetkin doktorlar ve hastanelerde karşılamaktayız.

Çocuklarımıza gerekli olan psikolojik desteği uzman psikologlar eşliğinde sağlamaktayız.

Çocuklarımızın sosyo-kültürel gelişimlerini sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikler ve tatiller düzenlemekteyiz.

Çocuklarımızın akademik gelişmelerine katkı sağlamak üzere anaokulundan itibaren özel ve devlet okullarında eğitim almalarına olanak sağlamaktayız. Ayrıca özel ders takviyeleri ile de eğitimlerini desteklemekteyiz.

Çocuklarımızın ileriki yaşamlarında onlara fayda sağlayacak gerekli mesleki ve sanat/spor becerilerini kurslar ve atölye çalışmaları ile desteklemekteyiz.

Çocuklarımıza bakım veren personellerimizin gerekli eğitim ve gelişimlerine destek sağlamaktayız.